2023. december 15.
Sebestyén Imre
Friedrich Anna
Kurcinák Árpád
Németh Ernő
Tóth Péter
Egy-egy évforduló kapcsán mindig az idő, létünk megfoghatatlan, és számunkra egyelőre megállíthatatlan dimenziója jut eszünkbe. Ha elfogadjuk az elméletet, miszerint minden viszonylagos, akkor az idő is az. Lehet, ezért tűnhet úgy, hogy néha gyorsabban, máskor lassabban múlik. De így van ez a sebességgel is. Nem mindig érzékeljük egyformán a gyorsulást és a lassulást sem. Ezért aztán megpróbáljuk egyértelművé tenni a dolgokat, mérni az idő múlását is. A kronológia az események időbeli viszonylatait állapítja meg. Az események időbeliségének ismerete elengedhetetlen a történelemben. Az időszámítás azonban emberi találmány. A különféle kultúrák különböző módon próbálták meg az idő múlását valahogyan rögzíteni, hogy az eseményeket egy idősíkban el lehessen helyezni. A Jézus becsült születési évét alapul vevő Julián- és Gergely-féle naptárban nincs nulladik év. A kezdetük az első év, amely Jézus születésének utólag számított vagy feltételezet éve. A nulladik év kellene, hogy legyen az egyes időszámítások kiindulási pontja. A nulladik év nélküli időszámítások – amilyen a miénk is – bizonyos kényelmetlenségekkel járnak, illetve pontatlanok. A nulladik év hiánya miatt az időegységek nem kerek évszámokban kezdődnek, hanem azokkal végződnek. Az évtizedek, évszázadok és évezredek is ennek köszönhetően eggyel kezdődnek. Például az általunk használt naptár szerinti harmadik évezred kezdete nem 2000., hanem 2001. január 1-e. Ehhez hasonlóan a 20. század sem 1900-ban, hanem 1901-ben kezdődött. De amikor civilizációnk fejlődése alapján azonosítunk korokat, akkor még nagyobb „csúszásokat” lehet azonosítani. Sokan tartják úgy, a 20. század az első világháború kitörésével kezdődött, mások szerint annak véget érésével. Ahogyan a 21. századról is eltérnek a vélemények: noha hamarosan 2024-et írunk, bizonyos vélemények szerint a 21. század még majd ezután kezdődik. De ezek már képlékeny fogalmak, elengedhetetlenül szubjektív nézőpontból szemlélhető csak, mondjon bárki bármit is. A történettudományban használatos a rövid 20. század kifejezés, mely az első világháborútól (1914–1918), illetve az azt lezáró békeszerződésektől (1919–1920) a Szovjetunió vezette szocialista blokk felbomlásáig (1989–1991) terjedő korszakot jelöli. Évtizedek múlva majd úgy ítélik meg jelenkorunkat, hogy valamikor most kezdődött a 21. század. De az is lehet, hogy addigra visszaesünk a középkorba, mert az emberi becsvágy, agresszivitás akár mindent elpusztító háborúvá is fokozhatja a kibékíthetetlenek tűnő ellentéteket.
Húsz éves a Vajdaság Ma, az első magyar internetes újság Vajdaságban. A „műfaj”, az internetes megjelenési felület akkor újdonság volt, ma már szinte médium esetében követelmény. Húsz év történései, két évtized történelme „konzerválódik” így az utókornak. Az utókor sok mindent megtudhat majd rólunk, vajdasági magyarokról, ha majd egykor a portálon keresgélnek. Olyan apró, de akár fontos részleteket is, melyek sehol máshol nem konzerválódtak. Talán jobban megérthetik majd utódaik, hogy korunkban ki, mit, mikor és miért tett itt a Vajdaságban vagy a tágabb régiónkban.
A történelem ismétlődik, ismétli önmagát, állapították meg sokan. Aztán később ezt úgy finomították, hogy ugyan nem ismétlődik, de rímel. A mintázatok azonban valóban ismétlődnek. Bizonyos felfogás szerint az idő is csak egy körforgás. A klasszikus vekkerórát nézve ez is igaznak tűnhet. Vagy ahogyan az egykor népszerű televíziós sorozat főcímdalában elhangzik: „Az idő soha, soha meg nem áll, az órák róják szüntelen az útjukat. A pillanat úgy illan, tovaszáll, mint gyors folyón suhanó hab, épp annyi csak.” És ha már évforduló, legyen vidám, íme a végére a klasszikus Stirlitz vicc. A kocsikázó Stirlitz meglátta az út mellett stoppoló Müllert. Gonoszul elvigyorodott, majd elhajtott mellette. Nem sokkal később ismét észrevette, amint Müller kétségbeesetten stoppol az út mentén. Ez még néhányszor megismétlődött. Stirlitz gyanút fogott. A tízedik alkalom után fény gyúlt az agyában: Aha, ez körforgalom! - gondolta Stirlitz.